Yıl: 10     Sayı: 79     03 Eylül 2014 15 Günlük Siyasi Gazete İletişim | Bağlantılar | Arşiv  
               
 
Ana Sayfa
Güncel
Başyazı
Haberler
Makaleler
E-Posta
Üç Şehitler “Mahmut-İbrahim-Sadi” Yoldaşlar Ankara’da Anıldı
Üç Şehitler “Mahmut-İbrahim-Sadi” Yoldaşlar Ankara’da Anıldı resmi

Üç Şehitler “Mahmut-İbrahim-Sadi” Yoldaşlar Ankara’da Anıldı

“Allah sizden razı olsun çocuklar, çocuklarımızı unutmamışsınız” demişti, yaşlı bir teyze. Belli ki katliamı yaşamıştı. Mahmut, İbo, Sadi’nin ve yoldaşlarının Şentepe Halkı için yaptıklarını unutamayan yaşlı bir anamızdı.

Unutulur mu hiç, insanlığın kurtuluşu için kendilerini feda edenler?

Halklar; unutulmasına izin verebilir mi kendileri için yaşamlarını ortaya koyanları?

Şentepe Halkı unutabilir mi, pazardan aldığı yiyeceklere el koyan, halka kan kusturan, halkı Alevi, Kürt diye aşağılayan faşistleri mahalleden temizleyen yiğitleri?

Unutur muyuz be Teyzem? Halkımızın unutamadığını unutmamız bize yakışır mı?

Unutabilir miyiz, Sosyalizm davasına baş koyanları, yanarken yakanları, Kıvılcımlı Ustanın teori ve pratiğini devam ettirenleri?

Unutmak mümkün mü, bu teori ve pratiği daha ilerilere taşımak için yaşamlarını ortaya koyanları? Devrimci Mücadeleye, kara kaşa, kara göze bakmadan denize dalar gibi dalanlar nasıl unutulabilir?

Hiç unutabilir miyiz Devrimci Derleniş Savaşçılarını?

And olsun ki; görev yaparken vurmayı da vurulmayı da “vız gelir ve de gelmelidir” diyerek karşılayan şehitlerimizi, unutmadık, unutturmayacağız!

1970’li yılların ortalarına doğru faşistler tarafından abluka altına alınan Yenimahalle ve özellikle Şentepe bölgesinde, yoldaşlarımız faşist ablukayı militan bir mücadeleyle kırmış, bölgeyi faşistlerden temizlemişler ve uzun yıllar boyunca yapılan sivil, resmi faşist saldırılara karşı başarıyla korumuşlardır. Yoldaşlarımız mahalleyi faşistlerden temizlemekle kalmamış, yürüttükleri mücadeleyle bölge halkının gönlüne girmiş, onların kurtuluş mücadelesine katılmalarına önderlik etmişlerdir.

Bunun farkında olan devlet, bölge halkını sindirmek, yoldaşlarımızın kararlı militan mücadelesini engellemek için saldırılarını arttırmaya başlamıştır. Çünkü Şentepe Halkı, Devrimci Derleniş Neferleri tarafından uyandırılıyor ve Şentepe Halkı sadece uyanmakla kalmıyor, mücadeleye bizzat katılıyordu. İşte böyle bir uyanış, halkın antifaşist mücadeleye destek vermesi, Parababaları devletinin işine gelmezdi. Bu affedilemezdi. Halkların uyanışına önderlik eden, halkla etle tırnak gibi bütünleşen devrimcilerin yaşamaması, ortadan kaldırılması gerekiyordu.

Ve aşağılık hain planlarını, 31 Ağustos’u 1 Eylül’e bağlayan gece gerçekleştirdiler. Şentepe’de yürütülen antifaşist mücadelenin önderlerinden MAHMUT-İBO-SADİ yoldaşlar, sonradan İPSD (İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği) Şentepe Şubesi olacak Saz Evinde, devletin resmi polislerince, teslim olun çağrısı dahi yapılmadan makineli tüfeklerle taranarak katledildiler.

Katlettiler, ama yok edemediler. Bedence aramızdan aldılar, ama onlar mücadelemizde yaşamaya, örnek mücadeleleriyle bizlere yol göstermeye devam ediyorlar.

Bizler Halkın Kurtuluş Partisi olarak, yoldaşlarımızın Şentepe’de yürüttüğü mücadelenin kesintiye uğramadan devam ettiğini, artık bayrağın Kurtuluş Partililerin ellerinde olduğunu bölge halkına, dosta ve düşmana göstermek amacıyla Mahmut-İbo-Sadi’nin katledildiği Saz Evi önünde uzun yıllardan sonra ilk kez basın açıklaması gerçekleştirdik.

Ankara İl Başkanımız Av. Sait Kıran, okuduğu basın açıklamasında; yoldaşlarımızın bölgede yürüttüğü mücadeleyi ve önemini, neden hedef seçildiklerini ve nasıl katledildiklerini anlatılırken, artık bu katliamların yaşanmaması isteniyorsa, halkımızın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlü mücadele yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

Basın açıklamasının ardından, Şentepe’de Üç Şehitlerimizle birlikte mücadele yürüten Partimiz MYK Üyesi Alaattin Öztürk Yoldaş bir konuşma yaptı. Alaattin Yoldaş konuşmasında, Üç Şehitler’in ve Devrimci Derleniş neferlerinin Şentepe Halkı ile nasıl etle tırnak gibi kaynaştığını, antifaşist mücadelenin nasıl yükseltildiğini anlattı.

Yoldaşlarımızın katledildiği 1 Eylül günü ise, mezarları başında her yıl yapılan anma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik Mahmut-İbo-Sadi yoldaşların nezdinde Sosyalizm mücadelesinde şehit düşen yoldaşlarımız için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Partimizin Gençlik Komitesinden İsmail Kıran Yoldaş, yaptığı duygulu ve güzel konuşmasında; yoldaşlarımızın mücadelesinin bizlere nasıl ışık tutması gerektiğini belirtti. Onlardan almamız gereken dersleri, Ustamız Hikmet Kıvılcımlı’nın düşüncelerini benimseyerek mücadele eden yoldaşlarımızın çalışma yaptıkları bölgede nasıl başarılı olduklarını, aynı mücadelenin devamcıları olan bizlerin başarısının kaçınılmaz olacağını anlattı. Genç yoldaşımız konuşmasını, bu yolda ölümden korkmadan mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğimize söz vererek bitirdi.

Ardından, 3 Eylül 1979 günü faşistler tarafından arkadan vurulan, 11 gün sürdürdüğü yaşam mücadelesinden sonra, 14 Eylül 1979 günü, devrim şehitleri kervanına katılan  Engin Yoldaş’ın mezarına geçildi.

Hayatının baharında bir devrimci militan olarak bedence aramızdan ayrılan Engin Yoldaş’ın mezarı başında yapılan saygı duruşunun ardından, Ankara İl Yöneticimiz Kamuran Özerdem tarafından bir konuşma yapıldı.

Genç yoldaşımız; Engin Yoldaş’ın “Yoldaşlar mücadelemizi devam ettirsinler” vasiyetinin, Kurtuluş Partisi bayrağı altında devam ettirildiğini ve bu bayrağın hiçbir zaman yere düşürülmeyeceğini, zafere ulaşana kadar da yılmadan mücadele edeceğimizi anlatarak konuşmasını sona erdirdi.

Yapılan bu konuşmaların ardından, Üç Şehitlerimiz ve Engin Yoldaş’ın anma etkinlikleri sona erdi.

Şehitlerimize layık olabilmenin, onları layıkıyla anabilmenin yolu, onların, uğruna yaşamlarını feda ettiği Devrimci Değerleri iktidara taşımaktan geçmektedir. İktidarın yolu, insanlığımızdan başka herşeyimizi, uğruna feda ettiğimiz halkımızla, Kıvılcımlı Usta’nın Teori ve Pratiğini buluşturmaktan, yani geniş halk yığınlarını saflarımıza katmaktan geçmektedir. Söz veriyoruz, bu kaynaşmayı gerçekleştirecek, Devrimci Derlenişi sağlama yolunda güç olacağız. Ve Devrimler, Proletarya Sosyalistlerinin verdikleri bu sözleri tutmasıyla gerçekleşmiştir. Bu ülkede de bu sözün gereğini ancak Kurtuluş Partililer yerine getirecektir.

 

Devrim Şehitleri Onurumuzdur!

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

 

  
 
Bu siteyi en iyi 1024*768 çözünürlük ve IE 6.0, Netscape 7.x+ bir tarayıcı ile görüntüleyebilirsiniz.
© 2005 Kurtuluş Yolu Gazetesi internet Baskısıdır.